Categories
Uncategorized

Melancholic Waltz by Emils Darzins

It is sad to see that in a Google search for “Melancholy Waltz” only one result relates to Emils Darzins and his beautiful waltz – even less for the better matching translation “Melancholic Waltz”

Although Darzins was accused of plagiarism by Jean Sibelius – I would like to hear the work from Sibelius that supports the accusations. Sadly, the information on the internet is poor on this as well.

2 replies on “Melancholic Waltz by Emils Darzins”

Esmu uzmanīgi klausījusies gan Sibēlius Valz triste, gan Dārziņa melanholisko valstu. Es personīgi plaģiātismu nesaskatu. Tur ir apmēram piecas- sešas notis (pērc dzirdes saku, labrīt uz notīm apskatītos) kuras ir vienādas un tad katram skaņdarbam tālakā šo nošu attīstība ir atšķirīga. Paši skaņdarbi vispār nav līdzīgi. Manuprāt viena līdzīga nošu kombinacija to nepadara par plaģiātu.
Manuprāt citiem komponistiem vienkārši skauda tas cik melanhokisksis Valdis bija/ir skaists skaņdarbs. Pēc tā ko var izlasīt un spriest no vēstures, dārziņš salūza un izdarīja pašnāvību dēļ šīs nepamatotās kritikas, bet par Sibēlius Valša autortiesībām lielās mūzikas kompānijas stridas vēl šodien.
Man žēl ka skolā neviens no mūzikas skolotājiem nav nokusis abus skaņdarbus. Skolotāji tikai turpina mācīt – ja, dārziņš bija tāds un tāds, dzēra, tika apsūdzēts plaģiātismā, dzēra, nomira, dzerti ir slikti. Daudzus cilvēkus par visu ko var apsūdzēt. Tas nenozīmē, ka patiešām vainīgi. Šķiet ka dārziņš ir bijis savā laika ģēnijs un viņam negāja pārāk viegli. Kaut vai 5 gadus bērnībā tumšā istabā dzīvot (wtf??)

Manuprāt būtu labi izpetit notis abiem skandatbiem, pielikt blakus plagiatisma definīciju un beigt smērēt dārziņa vārdu.

Peace

Signe

Nu lūk, es nezināju ka tas ir par Sibelius Valz triste. Noklausījos, arī liekas ka ietekmējies ir ko neviens arī nenoliedz bet par plaģiātismu nevarēu būt pamats. Labi ka vispār Dārziņa šedevru izdevās atjaunot pēc viņa nāves, un cik labi bija pārējie orķestra darbi mēs nekad neuzzināsim.

Galvenā doma kāpēc šo rakstīju bija informācijas vakuums par šo skaņdarbu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *