Categories
Latviešu

Haoss Ogrē vai tomēr visā veselības sistēmā?

Izlasīju rakstu no Re: Baltica par haosu Ogres slimnīcā ar Covid-19, https://rebaltica.lv/2020/04/haoss-ogre-ka-viens-no-covid-19-upuriem-saslima-veselibas-aprupes-darbinieku-rokas/ un radās dažas pārdomas par rakstu un objektivitāti.

Pirmkārt, reģīonālo slimnīcu problēmas ar pakalpojumu kvalitāti nav nekas jauns. Gan paša ģimenē, gan arī no draugiem un paziņām dzirdēti daudzi gadījumi kad skaidrs ka veselības aprūpe reģionālās slimnīcās (manis dzirdētie konkrēti Valmierā) ir šausmīgā stāvoklī (piemēram cilvēku kam vakar bija krītamās kaites lēkmē un spēcīga aritmija, putas pa lūpām, šodien izraksta un sūta tālāk diagnosticēties pašam). Manuprāt šis ir pamatīgs akmens veselības sistēmas, nodokļu sistēmas dārziņā un tas, ka visredzamākās ir reģionālajās slimnīcas, ir tikai simptoms vispārējam haosam sistēmā pat bez Covid-19.

Tikai loģiski ka ārkārtas apstākļos šādi simptomi izpaudīsies vēl ļaunāk. Briesmīgi, bet par šo situāciju sižetus iepriekš neesmu manījis – tā ir tāda acīmredzamā lieta, par ko labāk nerunāt jo risinājuma ko varētu izsist cauri koalīcijai jau īsti nav, jau entos ministrus atpakaļ. Tā vietā veselības vadība nodarbojas ar e-veselību un citām. uz papīra skaistākām lietām, kuras gan arī totāli nevedas.

Un, protams ka gan neatliekamās palīdzības, gan slimnīcas izpildījumā aizsarglīdzekļu nelietošana ir būtiska problēma – lai gan par to īstu pierādījumu rakstā nav, tikai viena pacienta radinieku teiktais.

Kaut kā nesamērīgi izklausās raksta secinājumi Covid-19 sakarā, kas apkopoti zem virsraksta “Haoss Ogrē”, sākot ar to ka hronoloģiski notikumi bija citā secībā, kas ir diezgan svarīgi lai saprastu kontekstu.

0. Vispārējā stratēģija ir Covid-19 pacientus ārstēt Rīgā. Papildus tam no raksta –

“13.martā, veselības nozares vadība, sargājot Rīgas slimnīcu vietas smagākajiem Covid-19 pacientiem, bija nolēmusi “vieglākos” novirzīt ārstēšanai zemāka profila slimnīcās. Rīgai tās bija Jūrmala, Jelgava un Ogre.”

1. 2020. gada 16. martā uz Ogres slimnīcu aizveda sievieti, kurai bija Covid-19 simptomi. Slimnīca uzskatīja ka ir augsts Covid-19 risks, veica neoficiālu ekspresstestu un tā kā tas izrādījās pozitīvs, sieviete tika aizvesta uz Latvijas Infektoloģijas Centru (LIC) un nomira. Oficiālais tests negatīvs. Tad Veselības Ministrija uzsāka pārbaudes un arī publiskajā telpā parādījās pārmetumi Ogrei, un Ogres slimnīcas versija par notikušo.

https://jauns.lv/raksts/par-veselibu/377063-vinkele-pamatigi-noskaitusies-uz-ogres-medikiem-kuri-eksperimentejusi-ar-covid-19-analizem

“Valdes priekšsēdētājs stāstīja, ka slimnīcā šonedēļ vienu pēc otra ieved pacientus no Rīgas. Neskatoties uz to, ka slimnīca no rīta esot informējusi atbildīgās institūcijas, ka visas trīs tās rīcībā esošās plaušu ventilācijas iekārtas ir aizņemtas, 16.martā Ogres slimnīcā ievesta 49 gadus veca sieviete ļoti smagā stāvoklī, kurai bijusi nepieciešama neatliekama plaušu ventilācija.

“Man tagad ir jābūt ļoti piesardzīgam un jānovēro savi darbinieki, vai viņi nebūs inficējušies. Tādēļ es vakar Veselības ministrijā lūdzu piešķirt Rīgā esošos rezidentūras studentus par, kuriem Ogres slimnīca maksā naudu, lai ārkārtas situācijā viņi varētu aizvietot trūkstošos mediķus. Manam lūgumam ministre nicinoši atbildēja “kam tā Ogre vispār vajadzīga”,” savu sašutumu neslēpa Širovs.

Jautājums – kāpēc, ja galvenā stratēģija ir Covid-19 pacienti Rīgā, cilvēkus ar Covid-19 simptomiem bez iepriekš veikta testa veda uz Ogri, it sevišķi ja vajadzīga plaušu ventilācija bet visas iekārtas jau aizņemtas?

2. 2020. gada 26 martā uz Ogres slimnīcu aizveda vīrieti, kam bija Covid-19 simptomi. Sakarā ar iepriekšējiem notikumiem un Veslības ministrijas reakciju, pacients tika pieņemts bez ekspresstestiem. Tāpat tika pieņemti citi potenciāli Covid-19 gadījumi.

Tas pats jautājums – kāpēc, ja galvenā stratēģija ir Covid-19 pacienti Rīgā, cilvēkus ar Covid-19 simptomiem bez iepriekš veikta testa veda uz Ogri?

Otrs jautājums, kādi bija pēcpasākumi pirmajai epizodei, pavisam noteikti tika sākta pārbaude par situāciju, vai bija arī kādi citi, ne tik redzami veidi, kādos Veselības Ministrija vērsās pret Ogres slimnīcu, un kā šie pēcpasākumi ietekmēja notikumus slimnīcā?

“lai aizbāztu muti, mums uzreiz atsūtīja komisiju. Prasa vēl tagad sagatavot uz 130 lapām tur visādus jautājumus (..). Kad nevarēja ar visiem iepazīties, teica, ka atbrauks vēl lielākā sastāvā. Teicu, laipni lūdzam, jūs tādi patīkami cilvēki, mēs vienmēr priecāsimies, kad kāds šajā grūtajā brīdī vēl traucē darbu.”

Un trešais jautājums (pievienots vēlāk) – http://www.ogrenet.lv/policija/46425/ – ja jau 20. martā slimnīcu un tās “epidemioloģisko gatavību epidemioloģiskās drošības ietvaros” pārbaudīja Veselības Ministrijas pārstāvji – un slimnīcā ir tik svarīgi pārkāpumi kā rakstā minēts – kāpēc Covid-19 potenciāli slimnieki slimnīcas virzienā tika sūtīti?

Uz portāla jautāto – vai pārbaudes jāveic laikā, kad ārstniecības iestāde ir pārslogota saistībā ar Covid – 19 ierobežojošajiem pasākumiem un vai šīs pārbaudes neapgrūtina slimnīcas darbību brīdī, kad slimnīca tā jau uzņem smagus pacientus no Rīgas klīnikām, VI pārstāvji uzskata, ka minētā pārbaude ārstniecības personāla darbu neesot traucējusi. Pārbaude bijusi nepieciešama, lai novērtētu Ogres slimnīcas epidemioloģisko gatavība epidemioloģiskās drošības ietvaros.

Cik pilnīgi rakstā atzītais “katrā posmā bija robi” korelē ar virsrakstu “Haoss Ogrē” nevis “Haoss veselības sistēmā”?

Re:Baltica rekonstruēja notikumu gaitu, kas rāda – lai gan valstiski sistēma bija skaidra un iestādes skaitījās gatavas, katrā posmā bija robi, kas beidzās ar cilvēka nāvi.”

Arī jāpiebilst ka “Valstiski sistēma bija skaidra” nenozīmē to pašu ko “Valstiski sistēma bija racionāla / loģiska”.

Kas labi sasaucās ar šo pamatīgo jautājuma zīmi:

“Kad Aleksandrs vaicāja “ātrajiem”, uz kuru no Rīgas slimnīcām tēvu vedīs, brigāde atbildēja, ka uz Ogri. Kādēļ šāds lēmums – Re:Baltica nav izdevies noskaidrot, jo, piemēram, Stradiņa slimnīcā šāda profila pacienti (vecāki par 60 gadiem, ar hronisku pneimoniju un citām kaitēm vidējā vai smagā stāvoklī) kopš marta vidus ir lielākā ar “ātrajiem” atvestā grupa.

One reply on “Haoss Ogrē vai tomēr visā veselības sistēmā?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *